Female Landscape. Pejzaż kobiecy w kinie / Weibliche Landschaft im Kino
Łódź – Poczdam, 5 i 19 listopada 2022

Łódź Miasto Filmu UNESCO wraz z Poczdamem partnerskim Miastem Filmu zapraszają na wspólne wydarzenie FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO, które odbędzie się w dniach 5.11.2022 oraz 19.11.2022 w EC1 w Łodzi oraz w Muzeum Filmu w Poczdamie. Wydarzenie jest kolejnym międzynarodowym projektem realizowanym wspólnie z partnerskim Miastem Filmu UNESCO. Wpisuje się także w obchody 5. rocznicy członkostwa Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Projekt FEMALE LANDSCAPE ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych między kobietami filmu z Polski i Niemiec. Bliskość geograficzna nie zawsze szła w parze z częstotliwością kontaktów twórczyń; budowanie relacji filmowych między narodami odbywało się w dotychczas przez koprodukcje i spotkania realizowane głównie dla potrzeb reżyserów. Tymczasem planowane przez nas przedsięwzięcie jest odpowiedzią na obecne w debacie publicznej potrzeby zapewnienia równości szans i parytetów zawodowych.

Bohaterkami FEMALE LANDSCAPE są cenione reżyserki – Małgorzata Szumowska i Julia von Heinz, a także zdolne operatorki – Ita Zbroniec-Zajt i Sabine Panossian. Spotkania na żywo z twórczyniami w Łodzi (5.11.2022) i Poczdamie (19.11.2022) będą transmitowane również online na kanałach komunikacji medialnej organizatorów, a także na dużym ekranie w przestrzeni EC1 i Muzeum Filmu w Poczdamie. Uczestnicząc fizycznie w spotkaniach, nie lada gratką będzie możliwość obejrzenia najnowszych, często premierowo, filmów zaproszonych twórczyń.

Małgorzata Szumowska to jedna z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich reżyserek, producentek i scenarzystek polskiego kina. Od debiutu prowadzi równoległą karierę w Polsce i na świecie. W 1998 ukończyła Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jej etiuda "Cisza" została wpisana na listę 14 najlepszych filmów w historii łódzkiej szkoły filmowej, a scenariusz filmu fabularnego "Ono" został uznany w konkursie Sundance Institute Roberta Redforda za jeden z trzech najlepszych tekstów europejskich. Od 2001 jest członkinią Europejskiej Akademii Filmowej. Jej filmy zostały pokazane na najważniejszych festiwalach na świecie. Szumowska może pochwalić się prestiżowymi wyróżnieniami na Berlinale („W imię”, „Body/Ciało”, „Twarz”) i MFF w Locarno („33 sceny z życia”). W jej najnowszym, międzynarodowym filmie „Infinite Storm” (współreżyserowanym z jej stałym operatorem Michałem Englertem) zagrała gwiazda hollywoodzkiego kina - Naomi Watts.

Julia von Heinz to jedno z najciekawszych nazwisk w panoramie współczesnego niemieckiego kina autorskiego. Blisko związana z Uniwersytetem Filmowym im. Konrada Wolfa w Babelsbergu, przez kilka lat była asystentką jednej z ważniejszych postaci postmodernistycznego filmu niemieckiego - artysty i aktywisty Rosy von Praunheim. Jej debiut fabularny „Nothing Else Matters” (Was am Ende zählt) przenikliwy dramat o wchodzeniu młodej bohaterki w dorosłość, którego premiera odbyła się na MFF w Berlinie w 2007 roku, został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach. Także jej kolejny film, tym razem przeznaczony dla dzieci, „Hanni & Nanni 2”, oparty na serii powieści Enid Blyton, wszedł z powodzeniem do kin. W 2012 roku von Heinz uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, co przełożyło się na wykłady na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium. Jej największym jak do tej pory sukcesem był pokazywany na MFF w Wenecji semi-autobiograficzny film, „A jutro cały świat” (2020). Reżyserka obecnie pracuje nad międzynarodowym projektem „Iron Box”, w którym w głównych rolach mają wystąpić bardzo znani i lubiani aktorzy amerykańscy – ceniona za kultowy serial „Dziewczyny” (Girls, 2012-2017) Lena Dunham oraz Mandy Patinkin (serial „Homeland”).

Ita Zbroniec-Zajt pracuje od lat w Polsce i za granicą, przede wszystkim w Szwecji. Zbroniec-Zajt jest często określana mianem wschodzącej nadziei sztuki operatorskiej. Studiowała w Warszawskiej Szkole Filmowej, a także na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W jej twórczym dorobku znajdziemy takie filmy jak: „Małe stłuczki” Oli Gowin i Ireneusza Grzyba (2014), "Granny's dancing on the table" (2015) Hanny Sköld, "Underdog" (2014) Ronniego Sandahla, „My Aunt in Sarajewo” (2016) i „Gra wojenna” (2017) Gorana Kapetanovica, „I oddychaj normalnie” (2018) Isoldy Uggadottir, „Almy” (2021) Kristín Jóhannesdóttir. 2022 przyniósł Zbroniec-Zajt dwa bardzo ciekawe filmy – dokumentalne „Córki” (2022) Jenifer Malmqvist i nagrodzoną na tegorocznym Tribeca Festival „Kobietę na dachu” (2022) Anny Jadowskiej.

Sabine Panossian jest absolwentką Wydziału Operatorskiego Uniwersytetu Filmowego im. Kondrada Wolfa w Babelsbergu. Jej dyplomowy film „Poza sezonem” (Off Season) miał swoją światową premierę na Berlinale 2019. W tym samym roku otrzymała niezwykle prestiżową nagrodę Michael-Ballhaus-Award w konkursie FIRST STEPS AWARDS 2019. Operatorka pracuje zarówno przy filmach fabularnych („Echo”, reż. Mareike Wegener, 2022) i dokumentalnych („Pomyłki miłości”, reż. Rocco di Mento, 2020), formach krótkich i długich. Panossian jest członkinią Niemieckiej Akademii Filmowej (DFA) i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Filmy, które zostaną pokazane w ramach proponowanego wydarzenia dotykają ważnych tematów współczesnego świata, zarówno w wymiarze społeczno-politycznym, jak i egzystencjalnym, tożsamościowym czy ekologicznym. Odnoszą się m.in. do trudności w nawiązaniu poważnych i trwałych relacji z drugim człowiekiem, pozycji kobiet we współczesnym społeczeństwie, przemian instytucji rodziny we współczesnym świecie, troski o bezpieczne jutro. Premiery wyselekcjonowanych filmów odbiły się szerokim echem w Europie i na świecie. W Łodzi i Poczdamie zobaczymy takie tytuły jak: nagrodzone na Berlinale 2015 „Body / Ciało” (powszechnie uznany za jeden z najważniejszych filmów polskich zrealizowanych po 1989 roku), prezentowany w konkursie głównym MFF w Wenecji „A jutro cały świat” (Und morgen die ganze Welt, 2020), doceniony na Berlinale 2019 „Off-Season”, a także – i to przedpremierowo – wyróżnioną na Tribeca Festival „Kobietę na dachu” (2022) ze zjawiskową rolą Doroty Pomykały.
Projekt FEMALE LANDSCAPE jest doskonałym sposobem na promocję filmów polskich i niemieckich reżyserek poza granicami ich krajów macierzystych. Wydarzenie ma potencjał na to, aby stać się imprezą cykliczną, tak żeby podczas kolejnych edycji można było odkrywać już inne zestawienia i profesje filmowe: producentki, aktorki, montażystki, dokumentalistki, kompozytorki, reżyserki castingu, animatorki itp.

W Łodzi i Poczdamie projekcje zostaną zsynchronizowane i te same pozycje filmowe zostaną pokazane w przestrzeni EC1 w Łodzi oraz w zabytkowym Muzeum Filmu w Poczdamie (2 projekcje a następnie spotkanie z twórczyniami; jeśli w danym mieście odbywa się spotkanie na żywo, drugie miasto transmituje na dużym ekranie dyskusję i przesyła bezpośrednio do prowadzącej i gości pytania z sali, tak aby dać szansę zgromadzonym na interakcję). Spotkanie w Łodzi będzie prowadzone w języku angielskim i tłumaczone symultaniczne na język polski.

Organizatorami przedsięwzięcia FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO są: Łódź oraz Poczdam - Miasta Filmu UNESCO, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz Muzeum Filmu w Poczdamie. Kuratorkami projektu są zaś Diana Dąbrowska, Monika Marlicka-Robert oraz Lisa Nawrocki. Autorką plakatu jest Agnieszka Sobczyńska.

Projekt realizowany jest z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat medialny: Filmawka. Matronat: Kobiety Filmu.

Program wydarzenia:

Sobota, 5 listopada 2022 / sala audytoryjna Centrum Nauki i Techniki EC1
16.00 – „Body/ Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska (89’, 2015, PL)
18.00 – „A jutro cały świat”, reż. Julia von Heinz (111’, 2020, DE)
20.00 – spotkanie z reżyserkami (w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski): Małgorzatą Szumowską i Julią von Heinz w CNiT EC1 (moderacja: Diana Dąbrowska)

Sobota, 19 listopada 2022 / sala audytoryjna Centrum Nauki i Techniki EC1
16.00 – „Off-Season”, reż. Henning Beckhoff (45’, 2015, DE)
18.00 – „Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska (97’, 2022, PL)
20.00 – transmisja live ze spotkania z operatorkami: Sabine Panossian i Itą Zbroniec-Zajt w Muzeum Filmu w Poczdamie (moderacja: Diana Dąbrowska)

Bilety w atrakcyjnej cenie 5 zł dostępne na stronie: bilety.ec1lodz.pl
W cenie jednego biletu gwarantowany jest wstęp na dwie projekcje i dyskusje.
Całość wydarzeń odbędzie się w budynku Centrum Nauki i Techniki EC1 (2. piętro).