22 listopada 2021 w EC1 odbyła się debata z udziałem 5 polskich Miast Kreatywnych UNESCO: Krakowa, Katowic, Wrocławia, Gdyni, Łodzi oraz aspirującej do tytułu Bydgoszczy.

Miasto Przyszłości. Miasto Kreacji to pierwsza oficjalna debata miast w takim gronie, która mamy nadzieję zainicjuje stałe i regularne spotkania oraz stanie się zaczynem dalszej współpracy propagującej wpływ idei UNESCO na krajobraz rodzimej kultury.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony, aby wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Miasta Kreatywne zobowiązują się do: rozwijania partnerstwa, promowania kreatywności, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym.

W dyskusji, którą poprowadziła Katarzyna Janowska z Redakcji Onet Kultura udział wzięli:

  • Ireneusz Grin, dyrektor Domu Literatury we Wrocławiu, przewodniczący Rady Fundacji Olgi Tokarczuk
  • Łukasz Kaczyński, redaktor naczelny Kalejdoskop Kultury
  • Łukasz Kałębasiak, wicedyrektor Katowice Miasto Ogrodów, koordynator Katowice Miast Muzyki
  • Tamara Kamińska, dyrektorka Music Export Poland, niezależna konsultantka UNESCO
  • Robert Piaskowski, dyrektor programowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury
  • Michał Piernikowski, dyrektor Festiwalu Łódź Design
  • Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej
  • Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury w UM Gdynia
  • Remigiusz Zawadzki, kierownik Sekcji Produkcji i Promocji Wydarzeń „Machinarium” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

 

Przedstawiciele Miast Kreatywnych dyskutowali o roli miast w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości, a także o wyzwaniach, jakie stawia przed życiem kulturalnym współczesność i takie zjawiska jak "pandemia, kryzys klimatyczny, radykalizacja życia politycznego, przemiany technologiczne w obszarze kultury cyfrowej, chroniczny brak czasu i konkurowanie o uwagę" – jak  wypunktował Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Ważnym aspektem dyskusji była wciąż trwająca pandemia, która z dnia na dzień zmieniła nasze życie, ale także zmusiła sektor kultury do przemodelowała sposobów swoich działań. Rozmawiano o wpływie ograniczenia mobilności na kulturę i partycypacji, zwrócono uwagę na bogactwo oferty kulturalnej online, a także na to, że nie zawsze są to działania przemyślane. Rozmówcy podkreślali, że we współczesnym świecie kluczem w tworzeniu oferty kulturalnej jest postawienie na lokalność i różnorodność. Dyskutowano także o roli globalnych gigantów streamingowych i platform VOD w dystrybucji muzyki i filmów w czasie pandemii, a także plusów i minusów tej działalności.

Uczestnicy debaty poruszyli także temat konfliktów interesów różnych grup, które bezpośrednio wpływają na organizację działań kulturalnych w mieście, a także potrzeby dialogu pomiędzy samorządami miejskimi, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Podkreślano, że kluczowa jest rola przedstawicieli Miast Kreatywnych w tym procesie jako pośredników w procesie komunikacji.

Patronem medialnym debaty jest Kalejdoskop Kultury.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia całej debaty na naszym kanale You Tube.

 

Zdjęcia: Marta Woźniak