1 lipca o 16.30, w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71, została odsłonięta gwiazda Anny Dymnej, uznanej aktorki teatralnej i filmowej.

Anna Dymna ma w dorobku ponad trzysta ról teatralnych i filmowych. Zagrała ponad sześćdziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Współpracowała m.in. z: Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Filipem Bajonem, Kazimierzem Kutzem, Janem Klatą i Januszem Majewskim. W 2003 r. założyła w Krakowie fundację „Mimo Wszystko”, która pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce. Od 2003 aktorka prowadzi telewizyjny program „Spotkajmy się”. Jest również inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji. W 2005 r. została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutowała na pierwszym roku studiów rolą Isi i Chochoła w „Weselu” w reżyserii Lidii Zamkow, na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Wkrótce trafiła również na plany filmowe.

Po studiach została zaangażowana do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w którym gra do dziś. Za swoją przełomową rolę uważa epizodyczną postać Zosi w Mickiewiczowskich „Dziadach” w reżyserii Konrada Swinarskiego. Publiczność mogła ją również podziwiać w podwójnej roli Kory i Małgorzaty w „Nocy Listopadowej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Przychylność widzów i ogromną popularność przyniosła jej rola uroczej wnuczki Pawlaka w kultowych filach „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”, a także rozkapryszonej hrabiny Klarysy Horvathzw w „Janosiku”.

Ma na koncie wiele ról, za które pokochała ją cała Polska. Aktorka wcieliła się w Melanie Barską z „Trędowatej” w reżyserii Jerzego Hoffmana, Barbarę Radziwiłłównę w „Królowej Bonie” oraz w Marię Jolantę Wilczur w „Znachorze”, gdzie ponownie współpracowała z Hoffmanem. Z jednej strony grywała role kostiumowe, z drugiej – współczesne, pełne temperamentu. Znakomicie odnajdywała się zarówno w melodramatach, jak i komediach.

Za rolę Bayerowej w „Ekscentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy” Anna Dymna otrzymała Orła za najlepszą kreację drugoplanową, a za rolę Judyty w „Dniu Babci” była nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego. W 2022 roku zaplanowane są aż trzy premiery filmowe z jej udziałem, między innymi w komedii reżyserowanej przez Marię Sadowską.

W 2021 roku Anna Dymna została pierwszą laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. Odebrała ją podczas gali w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. A już pierwszego lipca z wielką radością uhonorujemy krakowską aktorkę w łódzkiej Alei Gwiazd! Będzie to już 91. odsłonięta gwiazda.

Bezpośrednio po uroczystości odbyło się otwarte spotkanie z Anną Dymną w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77

 

Fundatorem gwiazdy Anny Dymnej jest Miasto Łódź, w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.