21 września o godzinie 13.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 została odsłonięta gwiazda Agaty Kuleszy, uznanej polskiej aktorki filmowej i teatralnej. 

Jedna z najbardziej utalentowanych współczesnych aktorek, ceniona przez krytyków i uwielbiana przez publiczność. Znakomicie sprawdza się w skomplikowanych, dramatycznych rolach, jak i w komediowych kreacjach prezentując wszechstronny talent. Laureatka czterech Orłów oraz nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Dyplom odebrała z wyróżnieniem, a zaraz po studiach zaczęła pojawiać się w polskich i niemieckich serialach telewizyjnych. Zadebiutowała również w filmie fabularnym „Człowiek z…” Konrada Szołajskiego oraz na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Za główną rolę kobiecą w filmie „Moje pieczone kurczaki” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, została nagrodzona na Festiwalu Młodzi i Film, natomiast rola w krótkometrażowych „Kilku prostych słowach” przyniosła jej nagrody od OFFowej Akademi Filmowej oraz na międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu. W 2011 widzowie podziwiali ją w roli matki głównego bohatera głośnego filmu „Sala samobójców” Jana Komasy.

Objawieniem okazała się jej wybitna kreacja w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Niezwykle skomplikowana rola wymęczonej przez życie mazurskiej wdowy przyniosła aktorce pierwszego w karierze Orła.

Jej Wanda Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego zachwyciła polskich oraz zagranicznych widzów i krytyków. Kreacja, jak i sam film, zdobyła jeszcze większą uwagę po tym jak obraz otrzymał - jako pierwszy w historii pełnometrażowy polski film – Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Agata Kulesza otrzymała niezliczoną liczbę nagród i nominacji, w tym do Europejskiej Nagrody Filmowej. Została również pierwszą polską aktorką uhonorowaną nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Agata Kulesza zaczęła grać w międzynarodowych produkcjach, kolejny raz w filmie „ Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego stworzyła znakomitą rolę. Film zdobył uznanie międzynarodowych krytyków i otrzymał nominację do Oscara w aż trzech kategoriach.

Ostatnie lata to znakomite kreacje Agaty Kuleszy w głośnych filmach: „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy, "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka oraz w filmie "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta.

Dziś bez wątpienia Agatę Kuleszę można nazwać aktorką kompletną. Łączącą znamiona prawdziwej gwiazdy, ulubienicy publiczności oraz faworytki krytyków. Od ponad dekady znakomicie wiąże imponujące artystyczne wybory wraz z popularnymi rolami w kinowych i telewizyjnych hitach.

Fundatorem gwiazdy Agaty Kuleszy jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.