W nadchodzący weekend obchodzimy 75. rocznicę Łodzi Filmowej.

75 lat temu, przy ulicy Łąkowej 29 w Łodzi narodziła się legenda polskiej kinematografii – Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi. Na przestrzeni dekad stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych łódzkich przedsiębiorstw, a zarazem dumą miasta i jego mieszkańców. Lista filmów, które nakręcono w czasach funkcjonowania WFF jest bardzo długa i obejmuje setki tytułów. Wśród nich są m.in. „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Potop” Jerzego Hoffmana czy „Noce i dnie” Jerzego Antczaka.

Na widzów czekać będą projekcje filmów krótkometrażowych z Wytwórnia Filmów Oświatowych, w towarzystwie wykładów eksperckich, pokazy krótkich metraży ze Szkoły Filmowej w Łodzi wraz z rozmowami z twórcami i twórczyniami, pokaz filmu z byłej Wytwórni Filmów Fabularnych oraz filmu współczesnego w partnerstwie z Łódź Film Commission, a także projekcje plenerowe przy ulicy Piotrkowskiej.

Na specjalnej stronie Łodzi Filmowej można obejrzeć fantastyczne animacje kultowego studia Se-ma-for: https://lodzfilmowa.org/75lat/se-ma-for/

Szczegółowy program wydarzenia: https://swietolodzifilmowej.online/