Po raz 33 wystartował w Łodzi Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, coroczne wydarzenie wypełnione filmami dokumentalnymi, reportażami telewizyjnymi i audio oraz spotkaniami z twórcami filmowymi, reportażystami, dziennikarzami.

  • 7 dni festiwalu stacjonarnie w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Monopolis
  • 4 dni festiwalu online na platformie VOD Think Film
  • 7 wydarzeń specjalnych
  • 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży telewizyjnych oraz reportaży audio
  • 90 pokazów filmów dokumentalnych, fabularnych i reportaży telewizyjnych
  • 95 gości
  • 50 spotkań z gośćmi

 

W programie oprócz pokazów z trzech konkursów (filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, reportaży audio) oraz 16 filmów z całego świata z sekcji pokazów specjalnych, autorski przegląd frapujących dokumentów z całego świata, sekcja Dekady dokumentu, a w niej kultowa trylogia Godfreya Reggio i Philipa Glassa ("Koyaanisqatsi", "Powaqqatsi", "Naqoyqatsi"), którą zaprezentuje Michał Oleszczyk, autor Spoiler Master – Podcast do słuchania po seansie. W sekcji Łódzkie lęki prezentowane będą filmy dokumentalne i reportaże radiowe sprzed lat, by lepiej zrozumieć współczesność.

Po każdym bloku pokazów konkursowych reportaży telewizyjnych (20 października od godz. 11:00) oraz blokach odsłuchów konkursowych reportaży audio (19 października od godz. 10:30) czekają nas spotkania i dyskusje z autorami.
Na podstawie głosów publiczności zostanie wyłoniona Nagrodę Publiczności z trzech konkursów (filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych, reportaży audio).

Edycja ta obfituje również w wydarzenia specjalne, warsztaty oraz panele dyskusyjne. W czwartek 19 października o godz. 9.15 odbędą się warsztaty dźwiękowe z dziennikarzem radiowym reporterem – Bartoszem Pankiem. Uczestnicy będą mogli wsłuchać się w audiosferę wybranego miejsca Łodzi, zarejestrować ją, a następnie zrealizować krótki obrazek dźwiękowy. W czasie warsztatów będzie można samodzielnie wykonać elementy pracy reportera – od rejestracji, przez montaż, po podzielenie się rezultatem z odbiorcami.

Wśród gości, z którymi będzie można się spotkać podczas Festiwalu, będą m.in.: Paweł Drozd, autor podcastu Brzmienie Świata z Lotu Drozda, Agnieszka Obszańska, dziennikarka kulturalna związana z Radiem 357, Dariusz Rosiak, autor podcastu Raport o Stanie Świata, Sergiej Łoźnica, jeden z najbardziej znanych ukraińskich reżyserów, Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmów dokumentalnych czy Paweł Łoziński, reżyser filmów dokumentalnych.

16-22 października - Muzeum Kinematografii
16-19 października 2023 - VOD Think Film
Program: https://czlowiekwzagrozeniu.pl/program/
Karnety i bilety: https://czlowiekwzagrozeniu.pl/karnety-i-bilety-2023/

Fot. Mikołaj Zacharow

_
33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbędzie się od 16 do 22 października 2023 w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz od 16 do 19 października 2023 online na platformie Think Film. Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”
Fot. Mikołaj Zacharow