W dniach 12-15 października odbędzie się Festiwal Kamera Akcja w Łodzi, wersja online potrwa do 19 października.

Oscarowa szóstka, czyli filmy startujące w wyścigu o przyszłoroczne Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (m.in. „Chłopi”), kino kulinarne w Monopolis, spotkanie z Agnieszką Holland po seansie „Zielonej granicy” czy masterclass z hollywodzkimi scenarzystami. Festiwal Kamera Akcja to w tym roku rekordowe 85 filmów, także przedpremierowych, w tym „The Old Oak” Kena Loacha, „Club Zero” Jessiki Hausner, „Monster” Hirokazu Kore-edy.

– Festiwal Kamera Akcja ma długą tradycję stawiania kobiet kina w świetle reflektorów. Nie inaczej będzie w tym roku, bo to właśnie filmy reżyserek są żelaznymi punktami programu 14. edycji: „Zielona granica” Agnieszki Holland, „Święto ognia” Kingi Dębskiej czy „Błazny” Gabrieli Muskały – mówi Malwina Czajka, dyrektorka FKA.

W programie Festiwalu Kamera Akcja znalazło się aż 10 przedpremierowych pokazów z najbardziej prestiżowego festiwalu na świecie, w tym filmy, które będzie można zobaczyć na długo przed premierą kinową lub które zupełnie ominą regularną dystrybucję w Polsce. Wśród najbardziej wyczekiwanych tytułów tegorocznej edycji są nowe dzieła mistrzów kina: „The Old Oak” Kena Loacha, „Monster” Hirokazu Kore-edy, „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego czy „Lepsze jutro” Nanniego Morettiego. Żaden z filmów nie miał jeszcze dystrybucji kinowej w naszym kraju.

Szczególnie warto wybrać się na filmy, które na ekranach pojawią się dopiero w 2024 roku. Wśród nich „Mars Express” – kinofilska animacja w reżyserii Jérémie Périna czerpiąca pełnymi garściami z klasyków dystopijnego kina sci-fi: „Blade Runnera”, „Terminatora” czy „Ghost in the Shell”. „Czerwone niebo” Christiana Petzolda (Wielka Nagroda Jury MFF Berlinale) – potrafiąca rozbawić do łez opowieść o wakacyjnej prokrastynacji, małej apokalipsie, a także przyjaźni i miłości, która porównywana jest do „Kolekcjonerki” Erika Rohmera. „Blue Jean” Georgii Oakley – opowieść o nauczycielce WF-u, która codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji w obawie przed konsekwencjami w homofobicznej Wielkiej Brytanii czasów Margaret Thatcher.

Na szczególną uwagę zasługuje również pokaz filmu „Delegacja” w reżyserii Asafa Sabana zorganizowany we współpracy z Łódź Film Commission. To opowieść o grupie izraelskich nastolatków, którzy przyjeżdżają do Polski na wycieczkę śladami miejsc pamięci o Holocauście. Film jest poruszającym i wnikliwym spojrzeniem na złożone problemy izraelsko-polskich relacji.

Kamera Akcja to nie tylko współczesne kino. Gwiazdą tegorocznej edycji sekcji „Klasyka kina” będzie Jacques Demy, twórca kultowych „Parasolek z Cherbourga” z Catherine Deneuve w roli głównej. Uważany za czołowego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali filmowiec fascynował się klasycznymi hollywoodzkimi musicalami. Jego twórczość była inspiracją dla Damiena Chazelle’a przy pracach nad oscarowym „La La Land”. Na uczestników festiwalu czeka także Masterlass z twórcami z Hollywood: Jerzym Kromolowskim i Mary Olson-Kromolowską, autorami ponad 30 scenariuszy m.in. dla Paramount Pictures, Disney’a, Universal Studios czy Warner Bros.

Na festiwalu odbędzie się również przegląd nowego kina rumuńskiego (organizowany we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie) oraz retrospektywa twórczości Justine Triet, tegorocznej laureatki Złotej Palmy. W tym roku do Łodzi powróci także kolektyw VHS Hell. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film „Nocny koszmar” Jima Wynorskiego, twórcy takich „perełek” kina klasy B jak… „Super rekiny kontra więźniarki” czy „Dinokrokodyl kontra supergator”.

W ramach festiwalu odbędzie się także Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze krótkie metraże młodych twórców z całego świata – od etiud fabularnych, przez dokumenty, aż po animacje, wśród nich nagradzane polskie filmy m.in. „Moje stare” Nataszy Parzymies czy „Być kimś” Michała Toczka.

Punktem kulminacyjnym każdej edycji Kamery Akcji są rozmowy. Tegoroczne panele dyskusyjne będą odbywać się pod trzema hasłami, pod którymi kryją się najbardziej palące problemy, jakie stoją dziś przed filmowcami: Strajk, Zmiana i Robota. Na uczestników czekać będą też warsztaty dziennikarskie prowadzone przez doświadczonych krytyków filmowych. W trakcie trwania festiwalu Organizatorzy zapraszają także na bezpłatne wydarzenia w ramach projektu Akcja Edukacja. Na uczestników czeka m.in. spotkanie z Ewą Puszczyńską, producentką nagrodzonej Oscarem „Idy” i „Zimnej Wojny”, która w tym roku była polską koproducentką „Strefy interesów” w reżyserii Jonathana Glazera.

Wśród festiwalowych gości znajdą się również m.in. reżyserki i reżyserzy: Natasza Parzymies („Kontrola”), Dawid Nickel („#BringBackAlice”), Kuba Mikurda („Solaris Mon Amour”), producentka Agnieszka Dziedzic („Niebezpieczni dżentelmeni”), scenarzysta Krzysztof Rak („Bogowie”, „Sztuka kochania”), kostiumografka i scenografistka Izabela Stronias („Kamerdyner”), autorka zdjęć Karina Kleszczewska („Hiszpanka”).

14. Festiwal Kamera Akcja to także dodatkowe cztery dni festiwalowych emocji online na platformie Think Film. W tym roku dzięki współpracy z Festiwalem Mediów Człowiek w Zagrożeniu zapraszamy do udziału równocześnie w wydarzeniach dwóch festiwali, które będą dostępne (wyłącznie) dla posiadaczy karnetów bez dodatkowych opłat.

Pełny program wydarzenia można znaleźć pod adresem: kameraakcja.com.pl/.

 

________________________________________
14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 12 do 15.10.2023 w Łodzi (16 -19.10.2023 online na platformie Think Film). Zadanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Głównymi partnerami festiwalu jest Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Kinematografii i Monopolis. Festiwal Kamera Akcja i Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu tworzą sieć współpracy „Łódzki Festiwal Filmowy”. Karnety w cenie od 99 zł w sprzedaży do 9 października 2023 r.