Pełny program  stacjonarnej edycji Festiwalu Kamera Akcja to 72 pokazy kinowe, 40 filmów pełnometrażowych, aż 20 przedpremier. Wśród 20 wydarzeń w ramach Festiwalu Kamera Akcja i projektu Akcja Edukacja będzie można uczestniczyć w warsztatach, case study, dyskusjach, w których weźmie udział 60 gości, a wśród nich laureatka Złotych Lwów Agnieszka Smoczyńska, zdobywczyni Oscara Ewa Puszczyńska, scenarzysta i krytyk filmowy Michał Oleszczyk czy ex-youtuber Martin Stankiewicz. Jedyny festiwal filmów fabularnych w Łodzi zaprasza do Szkoły Filmowej w Łodzi i do Muzeum Kinematografii od 13 do 16 października 2022 roku.

Pierwszy raz w programie znalazła się rekordowa liczba przedpremierowych pokazów, w tym nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Blisko” Lukasa Dhonta, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Alcarràs” Carli Simon, niekwestionowany zwycięzca MFF w Wenecji „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan czy „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, które po premierze w prestiżowej sekcji Un Certain Regard w Cannes zgarnęły Złote Lwy podczas niedawno zakończonego FPFF w Gdyni. Organizatorzy nie boją się kontrowersyjnego, mocnego, brutalnego kina poruszającego do trzewi i wywołującego skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Nie zabraknie również tytułów takich jak docenione w Cannes „Rodeo” Loli Quivoron czy „Pięć diabłów” Léi Mysius, wyjątkowy przegląd kina duńskiego, pokaz filmu „Kubrick o Kubricku” w ramach sekcji ukazującej kulisy branży.

Tegoroczne hasło Festiwalu Kamera Akcja to RAZEM FILMOWI. To wezwanie, ale i postulat, który towarzyszy Festiwalowi Kamera Akcja od trzynastu lat. Film to twór zespołowy, zarówno w kontekście produkcji, jak i w kontekście odbioru, wspólnego doświadczenia. Łączenie ekspertów różnych profesji branży filmowej z kinomanami to znak firmowy Festiwalu Kamera Akcja. Panele dyskusyjne prowokują do rozmowy i dostarczają ogromnego zasobu wiedzy. W tym roku emocjonująca rozmowa o marketingu filmowym – „Klapki na oczach” z twórcą sukcesu reanimacji marki KUBOTA Wacławem Mikłaszewskim, specjalistą od tłumów na sali kinowej Mateuszem Górą, ekspertką od promocji kina arthousowego Pauliną Jaroszewicz i Katarzyną Czajką-Kominarczuk – krytyczką filmową śledzącą poczynania branży filmowej od lat.

Z trendforcasterami wśród filmowców, czyli tymi, którzy prognozują, przewidują tematy, gatunki czy formy i kupują to, co spodoba się widowni, spotkamy się w sobotę podczas dyskusji „Trendy w treściach. Jak trafić w gusta widowni”. Wśród ekspertów showrunnerka TVN Warner Bros Discovery Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, Michał Broniszewski szef dystrybucji Galapagos Films, krytyk filmowy Artur Zaborski oraz ex-youtuber z 1,3 mln subskrybentów na koncie – Martin Stankiewicz.

W niedzielę (16.10.) porozmawiamy o tym, dlaczego jakościowa krytyka filmowa jest potrzebna widzom, producentom, dystrybutorom, ale i reżyserom i jak pogłębiona krytyka filmowa ma się do ograniczeń redakcji, potrzeb czytelnika. Czy jest miejsce w dużych mediach na większą refleksję? W dyskusji weźmie udział Ewa Puszczyńska – producentka (Zimna Wojna, Ida, Głupcy), Anna Tatarska – krytyczka filmowa, Mateusz Demski – krytyk filmowy, Marcin Radomski - krytyk filmowy i twórca kanału KINOrozmowa. Festiwal filmowy to czas i miejsce na bycie razem, wspólne przeżywanie, świętowanie kina, tworzenie nowych wspomnień i przede wszystkim dzielenie się swoimi emocjami i wrażeniami kinofiliskimi. Tym żyją kameroakcyjni widzowie: szczerą rozmową, wymianą doświadczeń, dyskusją, razem – na równi.

Podczas czterech dni festiwalu można też wiele się nauczyć i zdobyć wiedzę niezbędną dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z pracą w branży filmowej. 15 października Julia Taczanowska i Jakub Popielecki z podcastu Filmwebu „Mam parę uwag” opowiedzą o tym, jak w dzisiejszych czasach stworzyć dobrą i ciekawą audycję filmową oraz co należy zrobić, by zbudować ze słuchaczami niezwykłą więź. W rytmie scenariusza. Warsztaty storytellingu z Tomaszem Habowskim to propozycja dla tych, którzy są zainteresowani pisaniem scenariuszy czy pracą showrunnera. Reżyser „Piosenek o miłości” prześledzi drogę powstawania skryptu od pomysłu po finalną wersję filmu. 16 października o pracy krytyka filmowego opowie Artur Zaborski zdradzając m.in. kulisy zdobywania wywiadów z gwiazdami takimi jak Penélope Cruz. To spotkanie o realiach pracy dziennikarza filmowego bez tematów tabu, obowiązkowe dla każdego, kto chce rozwijać swoją karierę krytyczno filmową.

Na każde z tych wydarzeń obowiązują zapisy. Jak co roku na Kamerze Akcji nie może zabraknąć wydarzenia-doświadczenia czyli VHS HELL LIVE - trójmiejski team weźmie tym razem na swoje barki „superprodukcję” z gatunku kina akcji: „Zwolnienie warunkowe” Patricka G. Donahue’a z 1994 roku, a pokaz wzbogaci jedyna w swoim rodzaju improwizowana na żywo ścieżka lektorska.

W ramach projektu Akcja Edukacja kinomani wraz z twórcami będą świętować 15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jubileusz będzie okazją do rozmowy o trzech łódzkich filmach, które podbiły festiwale filmowe na całym świecie: „Anatomia” (13 października, czwartek), pokazywanego w 2021 roku w prestiżowej sekcji Giornate Degli Autori na MFF w Wenecji (tej samej, w której prezentowane było „Boże ciało” Jana Komasy). „Głupcy”, którego pierwszy pokaz odbył się na MFF w Karlowych Warach czy „Cicha ziemia”, który miał swoją premierę na MFF w Toronto, czwartym najważniejszym festiwalu filmowym na świecie. W ramach projektu Akcja Edukacja odbędą się także warsztaty z absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego – Dianą Dąbrowską (laureatką tegorocznej nagrody PISF) i Marcinem Pieńkowskim (dyrektorem Nowych Horyzontów). Nie zabraknie też rozmów o książkach okołofilmowych „Nakręcone w łodzi” i „Śmierć krytyka” W siedmiu wydarzeniach projektu Akcja Edukacja oraz trzech projekcjach w ramach 15 lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego będzie można wziąć udział zupełnie bezpłatnie. Wydarzenia odbędą się podczas 13 edycji Festiwalu Kamera Akcja w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi na Targowej 61/63 i zainaugurują Kino Szkoły Filmowej w nowym sezonie.

Festiwal Kamera Akcja to nie tylko spotkania, warsztaty, dyskusja i pokazy filmowe, ale przede wszystkim konkursy. W tym roku w Konkursie Authors Spotlight będzie można zobaczyć 12 etiud i 12 animacji z całego świata. O laury najlepszego tekstu krytycznofilmwoego powalczą w Konkursie Krytyk Pisze młodzi adepci dziennikarstwa, których prace oceniają trzy składy jurorskie: Jury Twórczyń Milenia Fiedler, Katarzyna Dzida-Hamela i Anna Pachnicka, Jury Krytyków Michał Walkiewicz, Patrycja Mucha, Rafał Glapiak, Maja Głogowska oraz Jury Miesięcznika KINO Jacek Cegiełka, Iwona Cegiełkówna i Adriana Prodeus. Zwycięzcę w konkursie Krytyk Mówi wybierze publiczność festiwalowa.

Karnety na Festiwal Kamera Akcja są dostępne tylko do 10 października: karnet branżowy dla filmoznawców i twórców (79 zł), karnet promocyjnych dla posiadaczy m.in. Fiszki czy Karty Absolwenta UŁ (89 zł), karnet uczestnika (99 zł ). Karnet umożliwia wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu – projekcje filmowe, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi czy warsztaty. Po zakończeniu części stacjonarnej, zakupiony karnet umożliwia dostęp do wszystkich filmów na festiwalowej platformie VOD Think Film.

Więcej informacji an stronie festiwalu.