• Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera

    – czyli słynna łódzka „Filmówka”.

    Z murów znanej na całym świecie uczelni wyszła plejada reżyserów, operatorów i aktorów, którzy na trwałe wpisali się w historię polskiej i światowej kinematografii.

    Sukces uczelni przypisuje się autorskiemu programowi kształcenia współtwórcy szkoły Jerzego Toeplitza, odtworzonego później przez Wojciecha Hasa.

    Wśród absolwentów są zdobywcy prestiżowych polskich i zagranicznych nagród filmowych: m.in. reżyserzy: Andrzej Wajda (Oscar 2000, Złota Palma 1981), Zbigniew Rybczyński (Oscar 1982), Roman Polański (Oscar”2002 i Złota Palma”2002), Krzysztof Zanussi (Złoty Lew w Wenecji 1984, Złote Lwy FPFF w Gdyni 2002), Krzysztof Kieślowski (Europejska Nagroda Filmowa „Felix” 1988 i Złoty Lew w Wenecji 1993), Juliusz Machulski (Złote Lwy FPFF w Gdyni 1995), Jan Jakub Kolski (Złote Lwy FPFF w Gdyni 1994, 1998) i operatorzy: Paweł Edelman (Europejska Nagroda Filmowa 2002), Krzysztof Ptak (Polska Nagroda Filmowa 1998 i 2001), Witold Sobociński (Platynowy Lew FPFF w Gdyni 2012, Polska Nagroda Filmowa 2007).

    W gronie aktorów, który ukończyli „Filmówkę ” są m.in. Janusz Gajos, Bronisław Wrocławski, Jan Machulski, Barbara Brylska, Barbara Barańska czy Krzystof Stroiński.

    Wśród twórców młodego pokolenia są związani z łódzką filmówką reżyserzy: Wojciech Smarzowski, Piotr Trzaskalski, Xawery Żuławski, Małgorzata Szumowska, Jan Komasa czy Borys Lankosz.

    ul. Targowa 61/63
    90-323 Łódź

    Strona www
  • Narodowe Centrum Kultury Filmowej

    Wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną. Wciągająca historia realizacji marzeń o ruchomym obrazie w niezwykłej przestrzeni zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1-Wschód, w sercu Nowego Centrum Łodzi.Do 2019 roku powstaną tu trzy korzystające z najnowocześniejszych form wystawienniczych ekspozycje: „Materia kina” – interaktywna wędrówka przez kolejne etapy powstawania filmu; „Mechaniczne oko” – multimedialna podróż w czasie z ery kina cyfrowego, przez epokę taśm i projektorów analogowych, do początków kinematografii; „Kino Polonia” – pełna rozmachu opowieść o historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne.

    Ścieżki dydaktyczne uzupełni spektrum działań edukacyjnych: spotkania z ludźmi kina, projekcje filmowe i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Znajdzie się tu także 3-salowe kino i ultranowoczesna biblioteka z pracownią multimedialną, umożliwiająca dostęp do zdigitalizowanych zasobów polskiego i światowego kina.

    Targowa 1/3
    90-022 Łódź

    Strona www
  • Muzeum Kinematografii

    Zlokalizowane w zabytkowym pałacu i wozowni fabrykanta Karola Scheiblera Muzeum dysponuje szeroką kolekcją zabytków z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej.

    Wśród eksponatów są urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop czy fotoplastikon z pracowni Augusta Fuhrmana; zbiór aparatów fotograficznych i kamer filmowych; kolekcja projektorów filmowych; kilkanaście tysięcy polskich i zagranicznych plakatów filmowych; fotosy, zbiór scenariuszy i scenopisów oraz projektów scenograficznych do filmów fabularnych i animowanych.

    Muzeum posiada własną filmotekę i salę kinową, w której organizowany jest m.in. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

    Plac Zwycięstwa 1
    90-312 Łódź

    Strona www
  • Szlak Łodzi Bajkowej

    Miś Uszatek, Kot Filemon, Pingwin Pik-Pok, Ferdynand Wspaniały, Plastuś – niezwykli bohaterowie, książek, seriali dla dzieci i filmów wpisali się w dziecięce wspomnienia kilku pokoleń widzów. W Łodzi można ich wszystkich spotkać – od 2009 roku w mieście powstaje rodzinny Bajkowy Szlak Turystyczny, złożony z niewielkich, sympatycznych rzeźb z brązu

    Zobacz więcej
  • Łódzkie Centrum Filmowe

    (dawna Wytwórnia Filmów Fabularnych)

    Tu powstał pierwszy powojenny film fabularny „Zakazane piosenki” i pierwszy film barwny „Przygoda na Mariensztacie”, a także największe arcydzieła polskiej sztuki filmowej: „Kanał” i „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Potop” Jerzego Hoffmana, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza czy „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi była największą wytwórnią filmową w kraju i kolebką polskiej kinematografii po II wojnie światowej.

    W latach 90-tych przekształcona w Łódzkie Centrum Filmowe, specjalizuje się w obsłudze produkcji filmowej. Obecnie dysponuje zbiorem ponad 150 tys. kostiumów, 50 tys. rekwizytów, a także największym magazyn broni palnej w Polsce. Na terenie dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych działają: TOYA Studios, zajmujące się postprodukcją dźwiękową, popularny Klub Wytwórnia, Opus Film – producent filmów (w tym oscarowej „Idy”) i reklam, a także oddział Filmoteki Narodowej.

    Obywatelska 102/104, bud. C kl II
    94-104 Łódź

    Strona www
  • Wytwórnia Filmów Oświatowych

    Działa nieprzerwanie od 1949 roku, ma w swoim dorobku 5 tysięcy filmów, zrealizowanych przez kilka pokoleń twórców. Wyprodukowane tu obrazy zdobyły ponad 1200 nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.Tu także rozpoczynali swoją karierę wybitni twórcy polskiego filmu: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński, Krzysztof Ptak czy Juliusz Machulski. Muzykę do powstających w WFO filmów komponowali: Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki i Jan A.P. Kaczmarek.

    WFO jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.

    Kilińskiego 210
    93-106 Łódź

    Strona www